Aktuellt just nu
Var uppmärksam när du grillar
Just nu är det extremt torrt i marken vilket gör att det finns en stor risk för brand vid till exempel grillning. Det är för tillfället okej att grilla men det gäller att man är fullt uppmärksam och hela tiden bevakar sin grill och sedan ser till att den är ordentligt släckt när man är klar.
Konsthallen Kvarnen i Sundborn
Är du sugen på en kulturell upplevelse i vackra Sundborn? Välkommen till Konsthallen Kvarnen med Ernst Billgrens utställning ”Den okände Carl Larsson”!
Breddens IF på Järnet och nedre Norslund
I sommar är Breddens IF på plats kl 17.00–18.30 enligt följande: Järnet, IronCourt: måndagar Nedre Norslund, NeNoCourt: onsdagar och torsdagar Här får du leka och prova på olika sporter. Tänk på att hålla avståndet till varandra. Alla är välkomna!
Ändrade öppettider under midsommar
Vi träffas gärna – men på distans. För att undvika smittspridningen av coronaviruset covid-19 och av omtanke för både dig och vår personal, så är du välkommen att höra av dig till oss via: